Rear hub used on our Lark Strong wheelsets.
hubs
Strong road rear hub
£108.00
Strong rear hub manufactured by Bitex, TPI stainless steel bearings throughout for use in all weathers. Well sealed hub.
weight: 217g
| rear axle options | QR |
|---|---|
| j-bend or straight-pull | J-Bend hub & spokes |
| hub width | standard 130mm |
| hub code | jra1041 |
| brand | Just Riding Along |
| freehub system | r-type |
| brand code | RAR12 |
rear road hub
| hub width | standard 130mm |
|---|---|
| spoke type | J-bend |
| colour | black, orange |
| braking options | rim brake |
| hole count | 24 hole 2:1, 27 hole 2:1 |
| brand | Just Riding Along |
| colour - hub | black – matt finish, classic black – gloss |
| front or rear | rear |
| disc side bearing | 6802 |
| drive side bearing | 6902 |
| brand code | RAR12 |
S-type freehub with TPI stainless steel bearings
| freehub type | Campag 13 speed N3W, Campagnolo, Shimano 8-12sp, Sram XD-R |
|---|---|
| freehub system | s-type |
| points of engagement | 54 points 6 degrees |











Reviews
There are no reviews yet.