[vc_row][vc_column][vc_column_text]JRA hub with centre-lock disk mount and to fit straight-pull spokes. These hubs use our M type freehub system with 54 points of engagement.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width=”stretch_row_content”][vc_column][vc_gallery type=”image_grid” images=”671781,671782,671783″ img_size=”small” title=”24 hole orange matt finish hubs”][vc_gallery type=”image_grid” images=”438419,438418,438417″ img_size=”small” title=”24 hole black matt finish hubs”][vc_gallery type=”image_grid” images=”671270,671271,671272,671273″ img_size=”small” title=”orange matt rear hub 28 hole”][/vc_column][/vc_row]
hubs
centre-lock straight-pull rear hubs
£148.00
Smooth rolling rear hub with 54 engagement points and a weight of just 232g.
| freehub system | m-type |
|---|---|
| brand code | BX315R |
Centre-Lock SP rear hub
| j-bend or straight-pull | Straight-Pull |
|---|---|
| braking options | centre-lock disk brake |
| brand | Just Riding Along |
| colour - hub | black – matt finish, classic black – gloss, tangerine – matt finish |
| rider weight limit | up to 85kg |
| hole count | 24 hole, 28 hole |
| hub width | standard 135mm/142mm |
| colour | black, orange |
| spoke type | straight-pull |
| front or rear | rear |
| drive side bearing | 6902 |
| brand code | BX312F |
| disc side bearing | 6802 |
| freehub system | m-type |
center-lock standard hubs rear axle & end-caps - push-fit
| rear axle options | 12x142mm, QR |
|---|---|
| material | aluminium |
| hub width | standard 135mm/142mm |
| brand | Just Riding Along |
| bitex hub code | BX106R, BX108R |
M-type freehub with TPI stainless steel bearing - dr
| freehub type | Campag 13 speed N3W, Campagnolo, Shimano 8-12sp, Shimano Microspline, Sram XD, Sram XD-R |
|---|---|
| freehub system | m-type |







Reviews
There are no reviews yet.