[vc_row full_width=”stretch_row_content”][vc_column][vc_gallery type=”image_grid” images=”673996,673935,673934,673994″ img_size=”small” title=”24 hole orange matt finish hubs”][vc_gallery type=”image_grid” images=”438375,438377,438376″ img_size=”small” title=”24 hole black matt finish hubs”][vc_gallery type=”image_grid” images=”671317,671316,671315,671314″ img_size=”small” title=”28 hole orange matt finish hubs”][/vc_column][/vc_row]
hubs
centre-lock straight-pull front hubs
£73.00
Lightweight front hub with a centre-lock disk mount. Build with straight-pull spokes into a wheel with 100mm spacing between the forks.
Used for road-disk and gravel wheels on non-boost bikes. Uses standard spacing.
| braking options | centre-lock disk brake |
|---|---|
| hub width | standard 100mm |
| hub code | jra5011 |
| brand | Just Riding Along |
| brand code | BX312F |
SP Centre-Lock front hub
| j-bend or straight-pull | Straight-Pull |
|---|---|
| braking options | centre-lock disk brake |
| hub width | standard 100mm |
| spoke type | straight-pull |
| hub code | jra5011 |
| colour - hub | black – matt finish, chilli red – gloss, classic black – gloss, tangerine – gloss, tangerine – matt finish |
| front or rear | front |
| rider weight limit | up to 85kg |
| decal type | laser etched design |
| hole count | 24 hole, 28 hole |
| colour | black, orange |
| brand | Just Riding Along |
| disc side bearing | 6803 |
| drive side bearing | 6803 |
| brand code | BX312F |
axle end caps for front straight-pull centre-lock hubs
| front axle options | 12mm, 15mm, 9mm, QR |
|---|---|
| front or rear | front |
| bitex hub code | BX312F |







Reviews
There are no reviews yet.