[vc_row][vc_column][vc_column_text]Options available to fit all groupsets and axle standards.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
hubs
centre-lock J-bend rear hubs
£126.00
The 24 and 28 hole hubs use the M-type freehub and the 32 hole the R-type freehub.
| freehub system | m-type |
|---|---|
| brand code | BX108R |
centerlock J-bend rear hub shells (gravel M type)
| hole count | 24 hole, 28 hole, 32 hole |
|---|---|
| braking options | centre-lock disk brake |
| hub width | standard 135mm/142mm |
| spoke type | J-bend |
| colour | black, orange |
| brand | Just Riding Along |
| colour - hub | black – matt finish, classic black – gloss, tangerine – matt finish |
| front or rear | rear |
| disc side bearing | 6902 |
| drive side bearing | 6902 |
| freehub system | m-type |
| brand code | BX108R |
center-lock standard hubs rear axle & end-caps - push-fit
| rear axle options | 12x142mm, QR |
|---|---|
| material | aluminium |
| hub width | standard 135mm/142mm |
| brand | Just Riding Along |
| bitex hub code | BX106R, BX108R |
M-type freehub with TPI stainless steel bearing - dr
| freehub type | Campag 13 speed N3W, Campagnolo, Shimano 8-12sp, Shimano Microspline, Sram XD, Sram XD-R |
|---|---|
| freehub system | m-type |









Reviews
There are no reviews yet.