145g weight
Boost 110mm with 12 or 15mm end-caps
£73.00
Centre-lock straight-pull hubs with boost 110mm width.
145g weight
Boost 110mm with 12 or 15mm end-caps
| hub width | Boost 110mm |
|---|---|
| colour | black |
| spoke type | straight-pull |
| brand | Just Riding Along |
| rider weight limit | up to 200kg |
| hub code | jra5031 |
| braking options | centre-lock disk brake |
| brand code | BX405F |
| j-bend or straight-pull | Straight-Pull |
|---|---|
| hub width | Boost 110mm |
| spoke type | straight-pull |
| front or rear | front |
| rider weight limit | up to 200kg |
| decal type | laser etched design |
| hub code | jra5031 |
| colour - hub | black – matt finish, tangerine – matt finish |
| hole count | 24 hole |
| brand code | BX405F |
| colour | black |
| brand | Just Riding Along |
| braking options | centre-lock disk brake |
| disc side bearing | 6902 |
| drive side bearing | 6902 |
| front axle options | 12mm, 15mm, 9mm, QR |
|---|---|
| front or rear | front |
| bitex hub code | BX212F, BX405F |
| brand code | BX106F |
Reviews
There are no reviews yet.