JRA hub with 6-bolt disk mount and to fit J-bend spokes.
This hub can be used as 135mm wide with a quick release or with a 12x142mm thru axle.
hubs
6-bolt J-bend rear hubs – standard
£113.00
Smooth rolling rear hub with 54 engagement points and a weight of 283g.
| braking options | 6-bolt disk brake |
|---|---|
| hub width | standard 135mm/142mm |
| hub code | jra2021 |
| brand | Just Riding Along |
| freehub system | m-type |
| brand code | MTR12 |
6-bolt J-bend rear hubs – 135/142mm spacing .
| hole count | 24 hole, 28 hole, 32 hole |
|---|---|
| braking options | 6-bolt disk brake |
| hub width | standard 135mm/142mm |
| spoke type | J-bend |
| colour | black |
| brand | Just Riding Along |
| front or rear | rear |
| disc side bearing | 6902 |
| drive side bearing | 6902 |
| freehub system | m-type |
| brand code | MTR12 |
axle and end caps for rear 6-bolt standard spacing hubs - push-fit
| rear axle options | 12x142mm, QR |
|---|---|
| hub code | jra2021, jra3031 |
| hub width | standard 135mm/142mm |
| brand | Just Riding Along |
| bitex hub code | MTR12 |
M-type freehub with TPI stainless steel bearing - dr
| freehub type | Campag 13 speed N3W, Campagnolo, Shimano 8-12sp, Shimano Microspline, Sram XD, Sram XD-R |
|---|---|
| freehub system | m-type |








Reviews
There are no reviews yet.