JRA Boost 148mm hub with 6-bolt disk mount and to fit J-bend spokes. Small laser-etched logo on all hubs.
hubs
6-bolt J-bend rear hubs – Boost 148mm spacing
£125.00
Smooth rolling rear hub with 54 engagement points and a weight of 283g.
| hub width | Boost 148mm |
|---|---|
| hub code | jra2041 |
| brand | Just Riding Along |
| freehub system | m-type |
| brand code | BX211R |
| drive side bearing | 6902 |
| disc side bearing | 6902 |
| braking options | 6-bolt disk brake |
6-bolt J-bend rear hubs – Boost 148mm spacing
| hole count | 24 hole, 28 hole, 32 hole |
|---|---|
| spoke type | J-bend |
| colour | black |
| hub width | Boost 148mm |
| brand | Just Riding Along |
| colour - hub | black – matt finish, chilli red – gloss, classic black – gloss, tangerine – gloss |
| front or rear | rear |
| freehub system | m-type |
| brand code | BX211R |
| braking options | 6-bolt disk brake |
| disc side bearing | 6902 |
| drive side bearing | 6902 |
axle and end caps for rear 6-bolt Boost 148mm hubs - push-fit
| rear axle options | Boost 12x148mm |
|---|---|
| material | aluminium, steel |
| hub code | jra2041, jra3021 |
| brand | Just Riding Along |
| hub width | Boost 148mm |
| brand code | BX211R |
| bitex hub code | BX211R |
M-type freehub with TPI stainless steel bearing - dr
| freehub type | Campag 13 speed N3W, Campagnolo, Shimano 8-12sp, Shimano Microspline, Sram XD, Sram XD-R |
|---|---|
| freehub system | m-type |












Reviews
There are no reviews yet.