12x150mm rear hub for downhill bikes
| freehub system | m-type |
|---|---|
| brand code | MTR12-150 |
6-bolt 12x150mm rear hub
| hole count | 32 hole |
|---|---|
| braking options | 6-bolt disk brake |
| spoke type | J-bend |
| colour - hub | classic black – gloss |
| front or rear | rear |
| rider weight limit | up to 200kg |
| decal type | laser etched design |
| disc side bearing | 6902 |
| drive side bearing | 6902 |
| points of engagement | 54 points 6 degrees |
| freehub system | m-type |
| hub code | jra2101 |
| hub width | 12x150mm |
M-type freehub with TPI stainless steel bearing - dr
| freehub type | Campag 13 speed N3W, Campagnolo, Shimano 8-12sp, Shimano Microspline, Sram XD, Sram XD-R |
|---|---|
| freehub system | m-type |
axle and end caps for rear 6-bolt 150/157mm hubs - screw-on
| rear axle options | 12x150mm, Superboost 12x157mm |
|---|---|
| material | steel |
| brand | Just Riding Along |
| hub code | jra2101 |







Reviews
There are no reviews yet.