Lightweight rear road hub. Weight 191g.
Uncategorised
light J-bend rear hub
£120.00
Available in a 2:1 ratio and used on our Lark Light rear wheels with 8 spokes on the non-drive and 16 spokes on the drive side for even spoke tension. You can also buy as a hub only.
| j-bend or straight-pull | J-Bend hub & spokes |
|---|---|
| hub width | standard 130mm |
| hub code | jra1021 |
| brand | Just Riding Along |
| freehub system | r-type |
| brand code | RAR9 |
light road rear hub 24 hole 2:1 (8/16h)
| hub width | standard 130mm |
|---|---|
| spoke type | J-bend |
| colour | black |
| braking options | rim brake |
| rear lacing pattern | triplet laced 2:1 |
| hole count | 24 hole 2:1 |
| hub code | jra1021 |
| brand | Just Riding Along |
| front or rear | rear |
| rider weight limit | up to 85kg |
| disc side bearing | 6802 |
| drive side bearing | 6802 |
| freehub system | r-type |
| brand code | RAR9 |
S-type freehub with TPI stainless steel bearings
| freehub type | Campag 13 speed N3W, Campagnolo, Shimano 8-12sp, Sram XD-R |
|---|---|
| freehub system | s-type |
| points of engagement | 54 points 6 degrees |





Reviews
There are no reviews yet.